Aktualności
Aktualności
Miniony rok upłynął pod znakiem cyberprzestępst i ataków ransomware. Przewiduje się, że w kolejnych latach przestępczość internetowa będzie się rozwijała adekwatnie do coraz większych inwestycji w najnowsze technologie. Biorąc pod uwagę energię, która jest wykorzystywana na rozwój technologi cyberbezpieczeństwa, należy zapytać – co takiego napędza przestępców do wymyślania coraz to nowszych metod ataków. Można powiedzieć, że łatwe zyski nie są głównym czynnikiem motywującym, ponieważ w pewnym momencie rozwój metod włamań przestałby być opłacalny. Powszechnie wiadomo, że włamanie musi przynieść większy zysk niż koszty jakie zostały poniesione, aby je wykonać. Ataki na firmowe skierowane są przede wszystkim na główną nagrodę, jaką są tajemnice i dane firmy.
Artykuł opublikowany przez Tech Republic stwierdza: „Cyberprzestępcy szukają wyższych zwrotów z inwestycji i mogą czerpać poważne korzyści z przedsiębiorstw, wymuszając od nich okup za dane, zamiast od osób fizycznych, od których w najlepszym wypadku mogą uzyskać kilka akt osobowych, które mogłyby zostać wykorzystane do wymuszeń lub kradzieży tożsamości.”
Strategia tworzenia kopii zapasowych – ważna dla ogólnej ochrony
Kopie zapasowe są kluczowym elementem ogólnej strategii ochrony. Czy wszystkie Twoje najważniejsze informacje są chronione kopią zapasową? Są one przechowywane offline? Czy strategia tworzenia kopii zapasowych została przetestowana, aby upewnić się, że działa? Według zaleceń amerykańskiej agencji FBI, dotyczących zapobiegania ransomware, najważniejszy jest właśnie backup danych.
Taśmy – ostatnia linia obrony
Oprogramowanie ransomware wykorzystuje znane luki w sieciach, aby zdobyć dostęp do danych z serwerów i pozostałych widocznych w sieci urządzeń. Aby dane były naprawdę dobrze chronione, zalecamy kopię zapasową offline. Zalecamy też strategię tworzenia kopii zapasowych, która działa w połączeniu z oprogramowaniem zabezpieczającym, dyskami twardymi (HDD) i pamięcią w chmurze.
Ponieważ pamięć taśmowa jest technologią pamięci „offline”, zapewnia skuteczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem ransomware. Taśma to ostatnia linia obrony, dlatego, że przestępcy nie mogą usuwać ani szyfrować tego, do czego nie mają dostępu w sieci. Aby w pełni chronić dane przed oprogramowaniem ransomware, przede wszystkim zapobiegaj infekcji. Regularnie wykonuj kopie zapasowe replikując dane na nośniki zewnętrzne i offline – takie jak taśma.
Szybkie przywracanie danych
Pamięć taśmowa jest nie tylko opłacalna, ale oferuje również szybkie prędkości przywracania. Obecnie w przypadku generacji LTO-8 szybkość transferu wynosi do 750 MB / s. Dzięki temu idealnie nadaje się zarówno do przechowywania dużych ilości danych przez długi okres, jak i do ochrony zasobów. Oczywiście technologie replikacji mogą zapewnić szybsze przywracanie, jednak pamiętajmy, że nie chronią one przed oprogramowaniem ransomware, ponieważ działają w sieci.
Strategia tworzenia kopii zapasowych
Biorąc pod uwagę częstotliwość ataków ransomware, potrzebujesz strategii ochrony plików przed tymi zdarzeniami. Widzieliśmy już, jak instytucje rządowe, edukacyjne i przedsiębiorstwa prywatne nie mogły kontynuować codziennej pracy po ataku. Zacznij od właściwej strategii ochrony danych.
Zrozumienie, które dane mają kluczowe znaczenie dla twojego biznesu jest pierwszym krokiem do zapewnienia, dostępności kopii zapasowej na taśmie magnetycznej. Przechowywanie odłączonej kopii danych offline jest ważne dla planu odzyskiwania danych (DR), ponieważ pamięć taśmowa zapewnia najlepszą, niedrogą i przenośną opcją offline.
Kiedy ransomware uderza, chcesz być proaktywny, przygotowany i być w stanie przeciwstawić się zagrożeniom. Przestańmy dawać im przewagę i niech rok 2020 będzie wolny od oprogramowania ransomware.