Aktualności

Aktualności

Bezpieczeństwo, ochrona i gwarancja zasilania
Inne

Ciągłość zasilania to istotny element działania praktycznie każdej firmy. Zasilacze awaryjne (czyli tzw. urządzenia UPS) nie tylko zapewniają dostawę energii po zaniku tej z sieci, ale przede wszystkim chronią przed skutkami przepięć, zmiany cosinusa fi i innych zakłóceń występujących w sieciach.

Rodzaje urządzeń UPS:

  • UPS offline

Najprostsze i najmniejsze zasilacze awaryjne do ochrony pojedynczych stanowisk komputerowych i urządzeń elektrycznych.

  • UPS line interactive

Zasilacze z dodatkowym układem automatycznie regulującym napięcie. Typowy czas przełączania kilkanaście milisekund.

  • UPS online

Urządzenie on-line to najlepsza ochrona w środowiskach serwerowych.

  • Agregaty

W sytuacjach dłuższego zaniku energii konieczne jest posiadanie agregatu, który może wytworzyć odpowiednią ilość energii.

UPS line-interactive

UPS line-interactive jest urządzeniem, które jest niejako rozwinięciem UPSów typu Offline.

Posiada charakterystyczny skrót VI – Voltage Independent. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu AVR (automatic voltage regulation) na wyjściu posiada przebieg sinusoidalny (ok. +/- 5%). Natomiast jest całkowicie zależny od częstotliwości źródła zasilania (przepuszcza wszystkie zakłócenia – oscylacje częstotliwości). Rolę AVR najczęściej przejmuje autotransformator, który również doładowuje baterie. Ważnym jest również stwierdzenie, iż UPS line interactive jest urządzeniem przerwowym!
Oznacza to, że w przypadku zaniku napięcia dopiero po kilku ms UPS przechodzi na pracę bateryjną.

Ze względu na małą tolerancją napięcia wejściowego urządzenia te często przechodzą na pracę bateryjną, co powoduje ich szybsze zużycie. Ogólna żywotność elektroniki również nie jest wysoka. Sprawia to, że koszty eksploatacji zdecydowanie wzrastają.

UPS  on-line

UPS online (VFI – Voltage Frequency Independent) jest najbardziej zaawansowanym urządzeniem zasilania awaryjnego. Jak wskazuje skrót – jest on niezależny od napięcia i częstotliwości wejściowej. Jest to urządzenie z tzw. podwójnym przetwarzaniem energii. Oznacza to, że wejściowy sygnał sieciowy AC jest przez prostownik przekształcany na sygnał DC. Ten ładuje baterie, i idąc dalej przekształcany jest przez falownik z powrotem na sygnał AC. Falownik pracuje cały czas, stąd niezależnie czy UPS pracuje na bateriach, czy czerpie zasilania z sieci – na wyjściu mamy czysty sinus.

Co więcej, w porównaniu do line-interactive, UPS w technologii true-online jest urządzeniem bezprzewodowym tzn. czas przejścia z pracy sieciowej na bateryjną wynosi 0ms. Wiąże się to z bezpośrednim włączeniem baterii do obwodu za prostownikiem. Bateria ma nieco niższe napięcie niż prostownik. Dlatego prąd płynie od prostownika. Gdy brakuje zasilania sieci, prostownik traci napięcie, maleje prąd idący od prostownika, natomiast wraca prąd od baterii (zgodnie z teorią pola Iprostownika + Ibaterii = Icałkowite).

Jakie z tego wnioski?

Podsumowując: UPS true online jest urządzeniem droższym w zakupie, natomiast w porównaniu do UPS line-interactive:

  • Zapewnia większe bezpieczeństwo odbiorom
  • Zapewnia dłuższą żywotność podpiętemu obciążeniu (ze względu na całkowitą filtrację napięcia wejściowego)
  • Niższe koszty eksploatacji urządzenia
  • Zapewnia bezprzerwowe przejście na pracę bateryjną
Może Cię zainteresować