Aktualności

Aktualności

Czym oddychamy, czyli smog w Krakowie i okolicach
Inne

Nasza firma mieści się w podkrakowskich Niepołomicach, miejscowości wiosną i latem pięknej, zielonej, otoczonej Puszczą Niepołomicką. Późną jesienią i zimą powietrze dookoła delikatnie mówiąc już nie zachęca do spacerów.

Przez okna biura widzimy oddalone o kilka kilometrów wielkie kominy Nowej Huty. Czasem zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że wspomnianych kominów w ogóle nie widać, a nie trzeba mieć psiego węchu aby na zewnątrz poczuć charakterystyczny “zapach polskiej zimy”.

Kupiliśmy do biura oczyszczacze, ale jak jest na zewnątrz widzieliśmy tylko “na oko”.
Jako firma technologiczna postanowiliśmy sprawdzić dokładniej czym oddychamy.

Zabraliśmy się więc za budowę czujnika “smogu”, a dokładniej czujnika cząstek stałych PM2.5PM10 wyposażonego dodatkowo w czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia.

Po kilku tygodniach prac, zakupie wielu różnych układów, czujników, sensorów, okablowania, płytek, przeszperaniu czeluści Internetu, przejrzeniu istniejących projektów, zbudowaliśmy pierwsze wersje naszych czujników pozbawione (według nas) wad jakie znaleźliśmy w przetestowanych do tej pory urządzeniach.

Pierwszy czujnik zamontowaliśmy na zewnątrz naszego biura – w pobliżu ulic Grunwaldzkiej i Pileckiego w Niepołomicach. Kolejne w Zelczynie, Nysie i Głuchołazach – u naszych przyjaciół i znajomych, którzy również chcą wiedzieć jaka sytuacja panuje na zewnątrz i jak wygląda jakość powietrza na przestrzeni dłuższego okresu czasu.

Następnym krokiem było zapisanie danych do bazy i wykonanie serwisu, który pokaże wyniki on-line oraz wykresy.

Zobacz pomiary on-line:

Kolejne czujniki już składamy. Jeśli interesuje Was pomiar w swojej okolicy dajcie nam znać.

Po co mierzyć smog?

Wiele osób twierdzi, że sam pomiar jakości powietrza nie zmienia. Cieżko się z tym nie zgodzić, jednak jak mówi stare przysłowie “wroga trzeba dobrze poznać“. Znając wielkość, miejsce i mierzalną wielkość problemu, możemy próbować podjąć kroki zmierzające do namierzenia miejsc, które są źródłem smogu. Nikt z nas nie chce oddychać chemicznym powietrzem powstającym np. ze spalania śmieci, które powoduje na dłuższą metę poważne problemy zdrowotne.

Może Cię zainteresować