Aktualności

Aktualności

Strategia backup 3-2-1
Rozwiązania IT

W dzisiejszym świecie coraz częściej słyszy się o atakach ransomware czy kradzieży cennych informacji firmowych. Równie często słyszy się o tym, że wykonywanie backupu danych jest rzeczą konieczną. Bez względu na to, czy jesteśmy osobą prywatną, czy ogromną korporacją, powinniśmy wykonywać backup. Strategia backup 3-2-1 jest jedną ze strategii, którą warto znać i wykorzystywać, tym bardziej że jest niezmiernie prosta!

3 – kopie danych

Wskazane jest, aby posiadać co najmniej trzy kopie danych. Pojedyncza kopia, bez względu na to, na jakim nośniku jest przechowywana, jest narażona na wysokie ryzyko uszkodzenia lub utraty nośnika. Mając trzy nośniki, znacząco zmniejszamy prawdopodobieństwo uszkodzenia czy zagubienia wszystkich kopii jednocześnie.

2 – odrębne technologie

Oczywiście posiadanie trzech dysków przenośnych z kopiami zapasowymi nie daje nam gwarancji bezpiecznego backupu. Warto też pamiętać, aby zastosować kilka rodzajów nośników naszych kopii zapasowych – co najmniej dwóch różnych rodzajów. W firmach może to być kopia w chmurze i lokalnie na serwerze.

1 – odrębna lokalizacja

Mając na uwadze zdarzenia losowe, klęski żywiołowe czy inne kataklizmy, koniecznie należy zadbać również o to, żeby przynajmniej jedna z posiadanych kopii była przechowywana w innej niż pozostałe lokalizacji. Ponownie dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj przestrzeń chmurowa lub serwer w innej lokalizacji.

Tak właśnie najkrócej można przedstawić Backup 3-2-1. Przechowywanie kilku kopii, na różnych nośnikach danych, w różnych lokalizacjach.
Mimo tego, że strategia nie wydaje się skomplikowana, to przy większych środowiskach warto korzystać z dedykowanych i profesjonalnych rozwiązań oprogramowania backup.

Współpracując z wieloma markami, specjalizującymi się w tworzeniu oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, chcielibyśmy przedstawić nieco bardziej rozbudowaną wersję Backup 3-2-1, jaką jest…

Strategia Backup 3-2-1-1-0 przygotowana przez Veeam – producenta oprogramowania z wieloletnim doświadczeniem w technologiach backup.

Stosowanie tej strategii zapewnia możliwość odzyskania danych w jeszcze większej ilości niefortunnych przypadków.

Backup 3-2-1-1-0 oznacza:

  • powinny istnieć 3 kopie danych,
  • na 2 różnych nośnikach,
  • 1 kopia przechowywana w innym miejscu,
  • 1 kopia offline, odizolowana i niezmienialna,
  • 0 błędów podczas weryfikacji odzyskiwania SureBackup.

Dwa dodatkowe punkty są w dzisiejszych realiach bardzo ważne. Przechowywanie kopii w formie niezmienialnej lub całkowicie offline zabezpiecza dane na wypadek ataku ransomware. Dodatkowa weryfikacja spójności danych w oparciu o SureBackup zabezpiecza nas dodatkowo przez nieprzyjemnymi niespodziankami, w razie potrzeby przywracania danych.

Wykorzystując powyższą strategię, oprogramowanie Veem, oraz urządzenia taśmowe Quantum, firmowe kopie zapasowe zyskują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Użytkownicy mają wiele możliwości przechowywania swoich kopii zapasowych oraz ich archiwizacji. Są to między innymi deduplikatory, pamieć blokowa lub sieciowa NAS. Dodatkowo pamięć obiektowa i chmura. Również biblioteki taśmowe to ochrony przed ransomware, oraz w celach archiwizacji.

Veeam zapewnia najnowocześniejszą technologię do ochrony danych. Veeam Backup & Replication™ zapewnia RTPO™ poniżej 15 minut dla wszystkich aplikacji i danych. Umożliwia to użytkownikom spełnienie najbardziej rygorystycznych wymagań RTPO dla strategicznych aplikacji.

Urządzenia do deduplikacji kopii zapasowych Quantum DXi pozwalają zmniejszyć wymaganą przestrzeń dyskową o 90% lub więcej. Jednocześnie pomagają klientom bardzo szybko i efektywnie przywracać dane, oraz replikować je między lokalizacjami. Można również przenosić je na taśmach, które zapewniają bezpieczną pamięć masową poza siedzibą firmy również offline.

Dzięki rozwiązaniom Veeam i Quantum powstaje wielowarstwowe rozwiązanie do ochrony danych. Strategia tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych będzie w pełni prezentowana jako Strategia backup 3-2-1 -1-0. Będziesz gotów przezwyciężyć niemal każdy scenariusz awarii!

Może Cię zainteresować