Aktualności
Aktualności
Stoisz przed wyborem szafy serwerowej? Zastanawiasz się jaka będzie najlepsza? Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł w pewnym stopniu rozwieje twoje wątpliwości. Szafy serwerowe służą do przechowywania osprzętu RACK. Mają za zadanie chronić go przed uszkodzeniami, czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiegać chaosowi w serwerowni. Bez przeszkód można stwierdzić, że szafy rackowe są przedmiotami o prostym przeznaczeniu, ale ich dobór nie zawsze jest taki oczywisty. Warto poświęcić czas, by idealnie dostosować je do swoich potrzeb, dlatego przed ich wyborem należy zadać sobie 7 podstawowych pytań:
Jak wysoka powinna być szafa? Ile jednostek U wybrać?
Na początek warto przemyśleć, co w szafie będzie przechowywane. Mając tę informację można samodzielnie obliczyć ile miejsca będzie potrzebne. Wysokość szaf serwerowych dobiera na podstawie jednostek U (1 ¾ cala, czyli 44,45 mm). Warto pamiętać, że wysokość podawana w U nie jest całkowitą wysokością szafy, a jedynie jej przestrzenią użytkową, dlatego jeśli macie ograniczone miejsce koniecznie zapytajcie producenta o wymiary całkowite. Ponadto w wyliczonej wysokości U warto uwzględnić kilka nadprogramowych jednostek, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba umieszczenia w szafie dodatkowego osprzętu.
Gdzie będzie przechowywana szafa?
Rodzaj obudowy i ewentualnych uszczelnień warto dobierać kierując się otoczeniem w którym szafa będzie przebywać. Jeśli ma stać na zewnątrz, będąc narażona na warunki atmosferyczne, lub w zabrudzonym garażu, warto zainwestować w obudowę o podwyższonej szczelności, dodatkowo wyposażoną np. w klimatyzację. Natomiast jeśli planujemy, by szafa stała w standardowej serwerowni lub pokoju wystarczą drzwi perforowane lub szklane (jeśli lubicie mieć sprzęt na oku bez konieczności otwierania drzwi).
Jaką szerokość wybrać?
Parametr ten należy postrzegać w dwóch kategoriach, pierwszą z nich jest szerokość montażowa rozumiana jest jako wymiar rozmieszczenia szyn RACK. Rozstaw ten wynosi 48.26 cm. Szerokość 19” jest podstawową oraz najbardziej rozpowszechnioną opcją. Większość urządzeń jest tworzona pod ten wymiar, dlatego jest wybierany przez prawie wszystkich klientów. Nawet jeśli posiadasz sprzęt typu tower, na rynku dostępne są półki w standardzie 19″, by umieścić niestandardowe urządzenia typowej szafie serwerowej.
Drugą kategorią jest całkowita szerokość szafy. W naszej ofercie dostępne są dwie: 600 i 800mm. Mniejsza jest wymiarem standardowym, większa natomiast daje dodatkową przestrzeń na organizację kabli oraz listwy PDU.
Jaka głębokość?
W naszej ofercie można znaleźć cztery standardowe głębokości szaf – 600, 800, 1000 lub 1200mm. Są to parametry, które spełnią wymagania większości potencjalnych użytkowników i pomieszczą głębokie urządzenia. Dla najbardziej wymagających tworzymy również szafy w 100% dostosowane do indywidualnych wymagań. W takiej sytuacji zachęcamy do wypełnienia naszego formularza.
Szafa stojąca czy wisząca?
Jeśli szukamy miejsca dla dużej ilości urządzeń koniecznie trzeba wybrać szafę stojącą, ponieważ one występują także w wariantach o dużej pojemności. Posiadając mniejszą ilość sprzętu jest to już kwestia indywidualnych preferencji i upodobań.
Jakie boki – zamontowane na stałe, zamykane na zatrzask czy kluczyk?
Wybór należy kierować własnymi potrzebami oraz preferencjami. Boki zamontowane na stałe sprawdzą się w szafach do których zagląda się rzadko, a sprzęt w niej przechowywany nie wymaga stałego nadzoru. Zatrzaski są doskonałą opcją w serwerowni, do której mają dostęp jedynie powołane ku temu osoby. Zamki natomiast są bardzo dobrym rozwiązaniem w np. szafach kolokacyjnych, gdzie przestrzeń dzielona jest z innymi użytkownikami. Kluczyk oferuje bezpieczeństwo oraz pewność, że nikt niepowołany nie otworzy naszej komory.
Co dodatkowo do szafy rack?
Ostatnim etapem jest dobranie dodatków do szafy. W naszym sklepie można znaleźć różnego rodzaju półki i listwy zasilające. Ponadto jeśli chcemy by szafka była bardziej mobilna warto zainteresować się zestawem kołowym oraz uchwytami ułatwiającymi jej przemieszczanie. Nie są to jedyne akcesoria stosowane do szaf rackowych, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi na naszej stronie PowerCase.
Wbrew pozorom wybór szafy idealnej nie jest rzeczą najprostszą, mamy nadzieję, że ten artykuł w pewnym stopniu rozwiał Wasze wątpliwości i naprowadził na właściwą ścieżkę. W razie jakichkolwiek pytań nasz zespół zawsze jest zwarty i gotowy do pomocy.
Zastanawiacie się jak przebiega proces produkcji naszych szaf? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.