Case study
Case study
Rosnąca ilość zasobów cyfrowych wymusza na przedsiębiorcach inwestycje w systemy do przechowywania danych. Przy zakupie produktu nie należy kierować się wyłącznie teraźniejszymi potrzebami czy prostym przelicznikiem – cena za gigabajt. Tym bardziej, że najbliższe lata przyniosą
dalszy wzrost ilości danych. Jak zatem dokonać racjonalnego wyboru macierzy dyskowej? Jako przykład może posłużyć wdrożenie macierzy NetApp w firmie ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o. o. (w dalszej części tekstu ILF Polska).
iLF CONSULTING ENGINEERS
Biura architektoniczne, przedsiębiorstwa budowlane czy firmy inżynieryjno-doradcze korzystają z wydajnych stacji roboczych i zaawansowanego oprogramowania. Pomoc tego typu narzędzi jest nieoceniona, lecz nie ma nic za darmo. Efektowne projekty pochłaniają coraz więcej przestrzeni dyskowej, a zakupione przed kilku laty macierze dyskowe zaczynają „pękać w szwach”. Taka sytuacja miała miejsce w firmie ILF Polska.
Firma korzystała z macierzy HP 2012 wyposażonej w 12 dysków o powierzchni 1TB i podłączonej poprzez interfejs SAS do dwóch serwerów HP ProLiant 380 G5. Urządzenia pracowały w klastrze pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2008 Enterprise.
NOWE ZADANIA DLA NOWEGO SYSTEMU
Wartość projektów tworzonych przez ILF Polska liczona jest w milionach złotych. Firma poszukiwała rozwiązania, które oprócz odpowiedniej pojemności, wydajności i skalowalności zapewni możliwość szybkiego odzyskiwania danych. Specyfika pracy firmy ILF Polska powoduje, iż inżynierowie nanoszą wiele poprawek do projektu i powstaje co najmniej kilkanaście wersji jednego rysunku. Wytwarzane w ten sposób dane szybko pochłaniają przestrzeń dyskową. Zadaniem nowego systemu było ograniczenie eksplozji cyfrowych zasobów oraz ułatwienie dostępu do starszych wersji dokumentów.
DLACZEGO NetApp?
Firma ILF Polska po wnikliwej analizie i testach wybrała macierz dyskową NetApp FAS2040. Decydujący wpływ na tę decyzję miały głównie dwa czynniki. Już w trakcie testów dostrzeżono korzyści wynikające z zastosowania deduplikacji.
Piotr Fuz z firmy SIGNATI, która wdrożyła macierz, zwraca uwagę na fakt, iż proces deduplikacji w produktach NetApp może przebiegać automatycznie.
Pracownicy ILF Polska szybko docenili także możliwość snapshotów – kopii migawkowych. Macierz FAS 2040 pozwala każdemu użytkownikowi cofnąć się o około 50 migawek
Deduplikacja
Deduplikacja to proces eliminacji powtarzających się danych poprzez zastępowanie duplikatów odnośnikami do jednej, oryginalnej porcji danych. Proces ten można zastosować do eliminacji danych w systemach bazodanowych lub innych aplikacjach. W NetApp deduplikacja działa na poziomie bloków.
Snapshot – kopia migawkowa
Zrzut stanu systemu do stanu w jakim znajdował się w momencie wykonywania migawki, można to porównać do zdjęcia leżących na stole dokumentów. Migawki są bardzo efektywnym i wygodnym sposobem tworzenia systemu kopii, szczególnie użytecznym dla developerów, administratorów,
inżynierów.
ARCHITEKTURA NetApp 2040
Model FAS 2040 dostępny jest w dwóch wersjach wyposażonych w 6 lub 12 dysków. ILF Polska zakupiło system z 12 dyskami SATA, każdy o pojemności 1 TB oraz dodatkową półkę z 24 dyskami o pojemności 1TB każdy. Półka łączy się z macierzą za pomocą wbudowanego złącza SAS. Łączna pojemność systemu wynosi 36 TB. Na dokumenty przygotowana jest przestrzeń 16 TB, na 4 TB przechowywane są maszyny wirtualne, a pozostałą część powierzchni zajmują dyski parzystości oraz dyski hot-spare. Dużą zaletą FAS 2040 jest podwójny redundantny kontroler, który zwiększa bezpieczeństwo i dostępność do zasobów macierzy. Obsługa technologii CIFS pozwala udostępniać pliki w sieciach Windows bezpośrednio z poziomu macierzy przy jednoczesnej integracji z Active Directory. To pozwoliło firmie pozbyć się dwóch
serwerów. Dodatkowo kontroler poprzez protokół iSCSI obsługuje serwery, na których działają maszyny wirtualne.
Co najważniejsze, macierz wciąż może rosnąć i inżynierowie nie muszą się obawiać, że zabraknie przestrzeni dyskowej na ich projekty. W FAS2040 można zainstalować maksymalnie 136 dysków
CEL WDROŻENIA
• zwiększenie przestrzeni dyskowej udostępnionej użytkownikom;
• możliwość szybkiego odtworzenia danych po awarii;
• zapewnienie użytkownikom szybkiego dostępu do starszych wersji projektów.
KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORSTWA
• ograniczenie wydatków na serwisowanie i utrzymanie serwerów;
• 30 procentowa redukcja powierzchni dyskowej;
• uproszczenie obsługi środowiska pamięci masowych;
• możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe firmy.
O FIRMIE
ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. jest jedną z wiodących firm inżynierskich, projektowo-doradczych na polskim rynku. Spółka rozpoczęła działalność w 1998 roku, świadcząc usługi doradztwa technicznego przy budowie tłoczni gazu na rurociągu jamalskim. W następnych latach firma poszerzyła swój wachlarz zamówień o kolejne projekty z branży ropy i gazu. ILF Polska zajęła się również realizacją projektów w zakresie inżynierii środowiska, a następnie dużymi przedsięwzięciami budowlanymi i energetycznymi. Klientami są zarówno instytucje sektora publicznego, jak i inwestorzy prywatni. Projekty ILF Polska realizowane są w kraju i za granicą. ILF Polska należy do ILF Consulting Engineers, międzynarodowej, w 100% niezależnej, całkowicie prywatnej grupy firm inżynieryjno – doradczych. ILF świadczy kompleksowe usługi na rzecz kluczowych przedsięwzięć przemysłowych i infrastrukturalnych.