Case study

Case study

Konsolidacja pamięci masowych w centrali spółki PKP Energetyka

Rosnąca ilość danych w przedsiębiorstwach oraz koszty zarządzania nimi powodują, że konieczna staje się inwestycja w nowe, innowacyjne rozwiązania. Aby sprostać tym wyzwaniom, w centrali firmy PKP Energetyka S.A. przeprowadzono konsolidację pamięci masowych z wykorzystaniem macierzy dyskowych NetApp.

PKP ENERGETYKA

PKP Energetyka S.A. jest ogólnopolskim przedsiębiorstwem energetycznym działającym na rynku od 2001 roku, kiedy to została wydzielona ze struktur Polskich Kolei Państwowych. Spółka należy do Grupy PKP, ale stanowi samodzielny podmiot prawa handlowego. Spółka jest przedsiębiorstwem dostarczającym energię elektryczną i jednym z jej większych krajowych odbiorców (3,5% zużycia krajowego). Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju, a wyróżnia ją dostarczanie energii również dla kolei, a w szczególności na potrzeby trakcji elektrycznej. Świadczy też szeroko rozumiane usługi elektroenergetyczne w tym budowę i modernizację linii kolejowych. Po kilku latach swojej działalności przedsiębiorstwo PKP Energetyka S.A. musiało stawić czoła szybkiemu przyrostowi ilości przetwarzanych danych, a więc tym samym rozrastającej się infrastrukturze. Prowizoryczne rozwiązania przestały się sprawdzać, brakowało miejsca na dane, zaistniała też konieczność ich lepszego zabezpieczenia.

POTRZEBA BIZNESOWA

Dotychczas dane były przechowywane na indywidualnym serwerze, który funkcjonował jako repozytorium plików (kilkanaście dysków połączonych w RAID 5). Rozwiązanie to przestało wystarczać wraz z szybkim rozwojem spółki i powstawaniem nowych oddziałów, dla których trzeba było zabezpieczyć odpowiednie zasoby dyskowe. Tym samym przyszedł czas na wdrożenie nowej macierzy dyskowej, która gwarantowałaby odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych, będąc jednocześnie repozytorium danych dla wszystkich oddziałów PKP Energetyka S.A.. W grę wchodziło też uruchomienie nowego systemu poczty elektronicznej i wirtualizacji.

Na początku rozważaliśmy kupno macierzy innych producentów – wspomina Robert Żelechowski, Naczelnik Wydziału Systemów Informatycznych w PKP Energetyka. – Nie dokonaliśmy jednak ostatecznego wyboru – systemy te były zbyt drogie lub nie spełniały naszych wymagań. Dopiero integrator, z którym mieliśmy zawartą umowę serwisową na pomoc przy rekonfiguracji zabezpieczeń sieci, zasugerował nam macierz dyskową NetApp. Po gruntownej analizie okazało się, ze to był strzał w dziesiątkę.

Decyzja o wyborze macierzy firmy NetApp była podyktowana kilkoma czynnikami. Oprócz faktu, że spełniała wszystkie wymogi techniczne, w tym – przede wszystkim – konsolidację różnych form przechowywania danych, bardzo korzystna okazała się jej cena i koszty serwisowania.

CZYM JEST KONSOLIDACJA?
W procesie konsolidacji możliwe jest zgromadzenie parametrów i funkcjonalności wielu różnych urządzeń w jednej maszynie. W przypadku konsolidacji pamięci masowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nowa macierz dyskowa – obok zagwarantowania odpowiedniej wydajności – obsługiwała wszystkie dostępne interfejsy formaty przechowywania danych oraz protokoły transmisji wymagane przez poszczególne aplikacje.

WDROŻENIE

Macierz dyskowa NetApp FAS3170 została zainstalowana w centrali PKP Energetyka S.A. Pierwotnie miała funkcjonować tylko jako serwer plików i repozytorium dla poczty elektronicznej Microsoft Exchange. Jednak szybki rozwój spółki i wdrożenie hurtowni danych spowodowało konieczność zainstalowania nowej farmy serwerów kasetowych, na których zdecydowano się uruchomić infrastrukturę serwerów wirtualnych Microsoft Hyper-V. Obrazy wirtualnych serwerów także umieszczono na macierzy NetApp (w trybie ciągłym macierz umożliwia funkcjonowanie ponad 20 wirtualnych serwerów).

W czterech półkach dyskowych (dwóch Fibre Channel i dwóch Serial ATA) umieszczono napędy o łącznej pojemności prawie 50TB. Z zasobów macierzy korzysta ok. 1500 pracowników w kilkunastu lokalizacjach rozproszonych po całej Polsce. Jak podkreślają przedstawiciele PKP Energetyka S.A., obsługa tej macierzy jest na tyle prosta, że nie było wymagane dedykowanie jednej osoby z zespołu IT do jej obsługi; konfigurowanie macierzy może wykonywać każdy z siedmiu zatrudnionych informatyków.

Macierz NetApp FAS3170 okazała się być bardzo wydajnym i prostym w obsłudze urządzeniem – mówi Naczelnik Robert Żelechowski. – Bez problemu działa jako serwer plików, obsługuje pocztę i serwery wirtualne. W międzyczasie jeszcze zwiększyliśmy jej wydajność poprzez podłączenie do sieci SAN i dołożenie szybkich interfejsów Fibre Channel 8 Gb/s.


Ciągłe zmiany…

Jak podkreślają przedstawiciele PKP Energetyka S.A., zasoby kupionej macierzy NetApp FAS3170 z pewnością będą wykorzystywane przy wdrożeniach kolejnych systemów realizowanych w przedsiębiorstwie, jako że obecnie moc obliczeniowa kontrolerów macierzowych jest wykorzystywana w… 10%. Kolejnym etapem rozwoju funkcjonalności macierzy z pewnością będzie przyszłoroczne wdrożenie systemu ERP.

Planowane jest także uruchomienie zapasowego centrum danych, gdzie stanie mniejszy model macierzy NetApp – FAS3140. Pomiędzy macierzami w obu ośrodkach będzie wykonywana replikacja danych poprzez zestawione niedawno łącze światłowodowe.

CEL WDROŻENIA
• uruchomienie skonsolidowanego repozytorium plików, poczty elektronicznej i maszyn wirtualnych
• zwiększenie przestrzeni dyskowej udostępnionej użytkownikom
• zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla przechowywanych danych

CO WDROŻONO?
• macierz dyskowa NetApp FAS3170 dla podstawowego centrum danych i NetApp FAS3140 dla zapasowego centrum danych
• sieć SAN

KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORSTWA
• możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe firmy
• uproszczenie obsługi środowiska pamięci masowych
• ograniczenie wydatków na serwisowanie, zasilanie i chłodzenie dzięki przeprowadzonemu projektowi konsolidacji

Czasem żałowałem decyzji o kupnie jakiegoś sprzętu, związane to było zarówno z jakością urządzenia, jak i późniejszym wsparciem serwisu. Inwestycji w macierz firmy NetApp nie da się żałować – bez problemu działa produkcyjnie i zawsze możemy liczyć na solidne wsparcie producenta.

Robert Żelechowski,
Naczelnik Wydziału Systemów Informatycznych,
PKP Energetyka S.A.

Może Cię zainteresować