Storage
Storage
Bezpieczeństwo i szybki dostęp do danych to często kluczowe elementy ciągłości pracy systemów produkcyjnych.
Ilość przetwarzanych w firmach informacji rośnie na tyle szybko, że same serwery nie zawsze są wystarczające. Do bezpiecznego przechowywania danych zostały więc stworzone profesjonalne systemy storage.
Jesteśmy partnerem wiodących na rynku producentów, mamy doświadczeniem poparte certyfikatami i referencjami od wielu klientów, wykorzystując zdobytą przez lata wiedzę chętnie pomożemy w dobraniu optymalnej specyfikacji, która zapewni najwięcej korzyści.
Oferowane produkty
Usługi
Co musisz wiedzieć przed wyborem macierzy
Macierze to specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie danych. Posiadają więc funkcjonalności pozwalające na szybkie i bezpieczne zarządzanie danymi, specjalne formy szybkiego backupowania oraz przywracania danych. Macierze oferują też dodatkowe poziomy zabezpieczeń RAID dysków oraz systemy dbające o poprawny zapis w przypadku awarii. Pozwala to na znacznie bezpieczniejsze przechowywanie danych, w zdecydowanie większych ilościach niż na serwerach.
Nie. Nie zawsze wymagana jest obecność macierzy. Przy niewielkich ilościach danych, które nie zmieniają się często, nie ma potrzeby zakupu macierzy.
Nie. Niektóre macierze mogą być podłączane jako zasób sieciowy do podstawowych jednostek centralnych. Jest to więc zależne od przeznaczenia, w jakim sprzęt ma być zastosowany.
Macierze zwykle obsługują dane w formie plikowej lub blokowej. Nie wszystkie macierze wspierają jednocześnie kilka formatów danych, dlatego też należy odpowiednio dobrać adekwatne rozwiązanie.
Macierze zwykle łączone są z serwerami z wykorzystaniem switchy infrastruktury sieciowej. W niektórych macierzach nie jest to jednak wymagane i możliwe jest bezpośrednie podłączenie do serwerów.
Macierze zwykle zbudowane są z kilku łatwo wymiennych elementów, takich jak: kontroler, zasilacz, dyski twarde. Kontroler jest swoistego rodzaju płytą główną macierzy, gdzie znajduje się procesor i pamięć podręczna. Stosuje się zwykle zdublowane zasilacze oraz kontrolery, tak aby zachować ciągłość pracy urządzenia w przypadku awarii. Dyski twarde w macierzach również są łatwo dostępne i proste do wymiany. Zwykle są montowane w zatokach pozwalających na tak zwany hot swap, czyli wymianę w trakcie pracy urządzenia.
Redundancja to inaczej nadmiarowość. Określa się tak zastosowanie kilku elementów, mających pełnić tę samą funkcję, tak aby w przypadku awarii któregoś z nich, sprzęt nadal mógł pracować bez problemu, do czasu wymiany uszkodzonego elementu. Na przykład redundantne zasilacze.
Większość producentów macierzy klasy enterprise nie posiada już w ofercie macierzy z jednym kontrolerem. Macierze są sprzętem, od których wymaga się dostępności na jak najwyższym poziomie, tak, aby uniknąć jakichkolwiek przestojów.
Stosowanie nadmiarowych zasilaczy jest wskazane w całym sprzęcie, który jest sprzętem produkcyjnym. Pozwala to na zachowanie ciągłości i przeciwdziałanie jakimkolwiek spowolnieniom. Nie są one oczywiście wymagane, jednak nie jest spotykane stosowanie pojedynczych zasilaczy w macierzach.
Najpopularniejszymi wspieranymi protokołami są FC, iSCSI, SAS, FCoE, Infini Band, NVMe
Sprzęt zwykle objęty jest gwarancją na 3 lata z dostawą części zamiennej na następny dzień roboczy. Długość i poziom wsparcia może zostać rozszerzony, przykładowo do 5 lat z czterogodzinnym czasem reakcji i wizytą inżyniera na miejscu.
Macierze mogą zostać wyposażone w dyski SSD, SAS, NLSAS oraz NVMe. Niektóre macierze nie wspierają jednocześnie wszystkich typów dysków, dlatego należy odpowiednio dopasować rozwiązanie do potrzeb.
Wydajność macierzy zwykle jest wyrażana w ilości IOPS – ilości operacji wejścia i wyjścia na sekundę. Im wyższa ta liczba, tym wyższa wydajność macierzy.
Tak. Macierze dyskowe pozwalają na rozbudowę przestrzeni dyskowej, instalując kolejne dyski w obudowie, lub podłączając dodatkowe półki dyskowe.
Różne macierze pozwalają na zbudowanie innych poziomów RAID. Niektórzy producenci opatentowali nawet swoje autorskie typy RAID.
Podstawowe funkcjonalności macierzy nie wymagają zwykle zakupu dodatkowych licencji. Zdarza się jednak, że niektóre z dodatkowych funkcjonalności wymagają osobnego zakupienia licencji, np. szybkie przywracanie danych ze snapshotów.