Dyski twarde, czyli kolejny rodzaj pamięci

Dyski twarde, czyli kolejny rodzaj pamięci

Wstęp

Komputery, serwery i macierze dyskowe to urządzenia przetwarzające różnego rodzaju dane, co niesie za sobą nieuniknioną potrzebę przechowywania ich.

Od dysku twardego wielkości szafy i pojemności 5MB, do pudełeczek wielkości małego smartfona o pojemności 30TB – tak w skrócie wygląda historia dysków twardych. Łatwo więc domyślić się, jak długą drogę przeszła technologia produkcji dysków twardych, abyśmy mogli znać je w obecnej postaci.

Wartymi uwagi są jednak wykorzystywane obecnie technologie i rodzaje dysków.

Pozornie proste urządzenia, mają jednak wiele parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas ich doboru.

Rozmiar dysku

Zaczynając od aspektów fizycznych, urządzenia obecnie występują w dwóch wielkościach:

-3,5”
-2,5”

Dyski 3,5” to głównie dyski o dużych pojemnościach, SATA (oferujące najniższą cenę za GB przestrzeni)lub SAS. Często są wykorzystywane w urządzeniach służących jako magazyny danych czy serwery plików, zarówno w domowych serwerów plików, czy komputerach stacjonarnych  jak i w półkach czy macierzach dyskowych klasy enterprise.
Dyski 2,5” w zastosowaniach konsumenckich najczęściej przyjmują postać dysków w laptopach lub dysków SSD. Są również stosowane w rozwiązaniach serwerowych, szczególnie jako dyski SAS lub SSD.

Prędkość obrotowa dysku

Kolejnym kryterium jest klasyfikacja prędkości obrotowej dysków:

-5 400 RPM,
-7 200 RPM,
-10 000 RPM,
-15 000 RPM,

Dyski o prędkości 5 400 RPM często występują jako 2,5” dyski talerzowe przeznaczone do laptopów, lub 3,5” przeznaczone do pracy ciągłej w serwerach plików.
7 200 RPM najczęściej spotykane są jako “zwykłe” talerzowe dyski klasy konsumenckiej, lub niektóre dyski serwerowe SAS.
Prędkości 10 000 RPM oraz 15 000 RPM, są stosowane w dyskach serwerowych z interfejsem SAS. Wyższa prędkość pozwala osiągać dyskom lepsze czasy odczytu i zapisu, jednak w odpowiednio wyższej cenie.
Wyjątkiem, w przypadku którego nie podaje się prędkości obrotowej dysku, są dyski SSD. Nie ma w nich żadnych ruchomych części, stąd dla nich producent podaje przeważnie przepustowości w MB/s.

SATA/SAS/NL-SAS

Często wspominamy o dyskach różnego typu, w tym SATA, SAS orz NL-SAS. Mają podobne wielkości oraz prędkości, jaka jest więc między nimi różnica?

Pierwszą z różnic jest przeznaczenie. Dyski SATA, są głównie przeznaczone do zastosowań domowych. Są tanie w produkcji i oferują duże pojemności. Wykorzystują proste protokoły przesyłu plików i są energooszczędne. Dyski SAS stosowane są w urządzeniach klasy enterprise, serwerów i macierzy dyskowych.Charakteryzują się wyższymi prędkościami i większą trwałością. Dodatkowo dyski SAS wykorzystują inne protokoły  wymiany plików, stosowane w serwerach.

Dyski SATA stosowane są więc głównie jako magazyn danych, a dyski SAS jako wydajne dyski systemowe.

Kolejną różnicą jest też złącze, które na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie. Dyski SATA mają jednak dwa rozdzielone konektory, natomiast dyski SAS jeden połączony z dwóch konektor.

Czym natomiast są tyski NL-SAS?
Najprościej rzecz ujmując, są połączeniem technologii budowy dysków SATA, dzięki czemu oferują dużą pojemność przy niewielkiej cenie, z interfejsem SAS, co pozwala korzystać z zaawansowanych funkcjonalności dyskowych.

MTBF

MTBF – (Mean Time Between Failures) nie określa już dysku w sposób fizyczny, jest to średni czas, jaki urządzenie powinno przepracować bez przerwy, bez uszkodzenia. Taką informację podaje producent, po przeprowadzeniu odpowiednich testów. W przypadku dysków SSD, niekiedy zamiast tego parametru podaje się ilość danych jaką dysk powinien bez problemu przetworzyć.

Kieszenie dyskowe

Producenci serwerów i macierzy dyskowych, oferują możliwość wymiany uszkodzonych dysków w szybki sposób, podczas pracy maszyny (hot swap). W zdecydowanej większości przypadków, kieszeń z dyskiem są traktowane jako jedna część, której Part Number umieszczony jest w widocznym miejscu.
Najbezpieczniej podczas dobierania dysku do wymiany jest kierować się właśnie tym Part Numberem.
Dyski, które znajdują się wewnątrz kieszeni, mogą pochodzić z różnych okresów produkcji, stąd mogą mieć zupełnie inne Part Numbery, wszystkie pasujące do jednego lub wielu urządzeń.
Pamiętajmy, że dysk i kieszeń stanowią integralną całość – wszystkie dyski w naszym sklepie są sprzedawane w komplecie z ramkami odpowiednimi do danego urządzenia.

Zakup dysku do serwera lub macierzy

Kiedy już odnajdziemy odpowiedni Part Number dysku, którego potrzebujemy jesteśmy już tylko o krok od zakupu odpowiedniej części.
Wystarczy udać się na stronę naszego sklepu internetowego:  
odnaleźć potrzebny Part Number i po złożeniu zamówienia oczekiwać na paczkę.

Co jeśli nie wiesz jaki dysk będzie pasował do Twojego urządzenia, lub nie znalazłeś potrzebnego Part Numberu w naszym sklepie?
Napisz do nas na czacie, mailem lub zadzwoń – dobierzemy dla Ciebie odpowiedni dysk!

Share this post