Przyczyny utraty danych

Przyczyny utraty danych

Najczęstsze przyczyny utraty danych

1. Awaria dysku twardego

Dysk jak każde mechanicze urządzenie czasem po prostu przestaje działać. Bywa, że dysk po prostu nie startuje. Czasem awaria ma kilka etapów – najpierw pojawiają się bad sectory, czyli uszkodzone zosają pojedyncze komórki danych. Na tym etapie często dane chodź częściowo udaje się jeszcze odzyskać. W przypadku uszkodzeń fizycznych, często jedyną możliwością odzyskania danych jest jego wysłanie do profesjonalnego serwisu naprawczego. Niestety usługi te nie zawsze przynoszą efekt a ceny są bardzo wysokie.

2. Błąd użytkownika

Ups! To nie ten folder miał być usunięty. Czasami problemem nie jest komputer, lecz osoba, która siedzi przed nim. Każdy popełnia błędy i to jest normalne, ale należy pamiętać o tym fakcie i odpowiednio przygotować się na taką ewentualność.

3. Niekompatybilność oprogramowania / sprzętu

Na systemy Windows dostępna jest ogromna ilość oprogramowania. Jest to zarówno błogosławieństwo jak i przekleństwo. Mamy swobodę aby zainstalować i podłączyć w zasadzie wszystko do komputera, jednak kompatybilność nie jest już zagwarantowana. Uszkodzone lub nieodpowiednie sterowniki mogą powodować tzw. blue screeny czyli błędy krytyczne, lub nawet awarie sprzętu. Nie byłoby wówczas przydatne aby móc utworzoną kopię zapasową danych, najlepiej jak najnowszą.

4. Malware

Cyberprzestępczość jest realnym zagrożeniem dla naszych systemów informatycznych. Istnieje kilka możliwości, aby chronić komputer przed wirusami, trojanami i innym złośliwym oprogramowaniem. Jednak nie ma absolutnej ochrony. Współczesne wirusy tzw. rootkit są zakotwiczone głęboko w systemie. Czasami jest wręcz niemożliwe, aby je usunąć. Jedynym rozwiązaniem, które chroni przed ponowną instalacją systemów jest przywrócenie niezakażonych kopii zapasowych.

5. Kradzież komputera / laptopa / serwera

Czy jesteś przygotowany na wypadek kradzieży laptopa? Laptopy zostają skradzione dość często w zatłoczonych miejscach takich jak dworce lub lotniska. To może się zdarzyć nawet w domu. Podczas gdy jesteś na wakacjach, złodzieje mogą ukraść zupełnie nowy MacBook. Nawet jeśli dysk twardy został zaszyfrowany, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu danych, trzeba mieć kopię zapasową w celu odzyskania utraconych danych.
Podobnie wygląda sprawa w serwerowniach. Te są zazwyczaj lepiej chronione, ale włamanie do szafy serwerowej nie jest dla złodzieja żadnym problemem. Natomiast skradziony serwer to nie lada problem dla każdej firmy. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach złodzieje nie kradną już sprzętu tylko po to aby go odsprzedać, ale przede wszystkim zależy im na zawartości, czyli naszych cennych danych, które można odczytać.

6. Awarie zasilania

Krótkotrwałe przepięcia, zwarcia, zmiany parametrów sieci, przerwy w dostawie prądu – to są czynniki, które również źle wpływają na precyzyjne układy w urządzeniach IT. Zdarza się, że wystarczy zmienić przepalony bezpiecznik w zasilaczu, ale spalony silnik w dysku twardym jest już nie do naprawy “od ręki”.
Poczytaj również dział: zasilanie awaryjne.

7. Ryzyka środowiskowe

Istnieją również ryzyka środowiskowe, na które nie mamy wpływu. Najbardziej oczywistymi czynnikami są powodzie, huragany i trzęsienia ziemi. Tych na szczęście w Polsce nie mamy wiele. Ale nieoczekiwane szkody, typu wycieki z układów hydraulicznych i klimatyzacji to już ryzyka występujące wszędzie.

Jaka jest najlepsza strategia backupu?

Niestety nie ma uniwersalnej strategii tworzenia kopii zapasowych. Strategia tworzenia kopii zapasowych zawsze musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Pod uwagę należy wziąć np. ważność danych, dostępny budżet i prawdopodobieństwo wymienionych ryzyk. Najlepszym sposobem, aby uniknąć utraty danych, to wyeliminować pojedynczy punktu awarii.
Co to oznacza w praktyce? To tak jak w samolocie, najważniejsze elementy muszą być po prostu zdublowane.

Najlepsza praktyka określa pięć głównych zasad, które zawsze należy uwzględnić przy projektowaniu strategii tworzenia kopii zapasowych:

  1. Twoje dane powinny występować w co najmniej w dwóch odrębnych lokalizacjach geograficznych.
  2. Jesteś na tyle bezpieczny, na ile świeża jest ostatnia kopia zapasowa
  3. Awarie mogą wystąpić zarówno w sprzęcie jak i w oprogramowaniu
  4. Regularnie sprawdzać integralność kopii zapasowej
  5. Być pewnym, jak przywrócić kopię danych po awarii

Podsumowanie

Oczywiście nie życzymy aby takie zdarzenia miały miejsce, ale musimy brać je pod uwagę. Trzeba mieć świadomość, że bezpieczeństwo danych zawsze kosztuje. Ile to kosztuje, to zależy od indywidualnej strategii i ryzyka jakie jesteśmy w stanie podjąć. Nawet jeśli budżet jest ograniczony i trzeba przyjąć pojedynczy punkt awarii, warto wiedzieć gdzie występują ryzyka i starać się je minimalizować.

Jako firma chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego rozwiązania, niezależnie od wielkości środowiska.

Aby móc Państwu pomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania prosimy o wypełnienie krótkiego formularza.

Share this post