Serwery

Serwery

Serwery są kluczowym elementem każdej infrastruktury informatycznej niezależnie od wielkości firmy.

Na rynku jest do wyboru cały szereg rozwiązań różnych producentów, właściwy dobór sprzętu, i odpowiednie dopasowanie do potrzeb firmy jest niezmiernie ważne. Jesteśmy partnerami znanych marek tj. Dell, HP, Lenovo czy Actina, jednak przy wyborze odpowiedniego sprzętu nie tyle marka ma znaczenie jak jego zastosowanie.

Marki które oferujemy
Usługi
Konfigurator

    Wybierz typ obudowy

    Tower

    Rack

    Ilość zasilaczy

    Ilość zainstalowanych procesorów

    Ile RAM [GB]

    Karty rozszerzeń?

    Zdalne zarządzanie?

    Czy do serwera potrzebne jest oprogramowanie?

    Okres gwarancji?

    Warunki gwarancji?

    Wymiana części zamiennych?

    Opcja instalacji i wdrożenia?

    Dane personalne

    Twoje dane nie będą nikomu przekazywane ani wykorzystywane w celach marketingowych.




    Co musisz wiedzieć przed wyborem serwera

    Serwery wykonując wiele skomplikowanych operacji jednocześnie, potrzebują odpowiedniej mocy obliczeniowej, która zależna jest od zastosowanych procesorów oraz ilości pamięci RAM. Równie ważne jest to, jak dużo miejsca na dane, potrzebujemy, oraz jak szybko będziemy chcieli uzyskać do nich dostęp – ważne są też zastosowane dyski twarde. Ogromna ilość danych przemieszcza się między serwerami oraz pozostałymi elementami infrastruktury, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednie karty sieciowe. Kluczowym elementem jest też zastosowanie dwóch zasilaczy, które w serwerach produkcyjnych pozwalają zachować ciągłość działania.

    Nie. Jeśli ilość danych, jakie będą przechowywane, nie będzie duża, można używać serwera bez wsparcia macierzy dyskowej. Należy jednak pamiętać, że o bezpieczeństwo danych dba wtedy wyłącznie RAID naszego serwera, na którym zwykle wykonywane jest wiele działań, co może negatywnie wpłynąć na żywotność sprzętu.

    Serwery dobierane są do indywidualnych potrzeb, stąd nie istnieje jedna, uniwersalna konfiguracja. Różny workload będzie potrzebował różnych zasobów. W jednym przypadku będzie to zastosowanie dwóch procesorów z wyższym taktowanie, a w innym ogromna ilość pamięci RAM. Chętnie dobierzemy odpowiednie rozwiązanie spełniające Twoje potrzeby.

    Nie we wszystkich serwerach wymagane jest stosowanie redundancji zasilania. Serwer do działania wykorzystuje jeden zasilacz, a drugi pełni rolę zapasowego, który pozwala zachować ciągłość działania w przypadku awarii jednego z nich. Wykorzystanie dwóch jednostek zasilających jest wskazane w środowiskach, gdzie ciągłość działania jest wymagana.

    Serwery w zależności od konfiguracji i zastosowanych komponentów przyjmują przeróżne rozmiary. Od kilkudyskowych serwerów stawianych na biurku (np. Synology), przez rozwiązania tower – przypominające wielkością tradycyjne komputery stacjonarne, kończąc na rozwiązaniach RACK, które potrafią być wysokie na 1U i więcej jednostek U.

    Kupując sam serwer, otrzymujemy urządzenie „Bare metal”, czyli nieposiadające oprogramowania, pozwalającego na wykorzystanie zasobów. Można oczywiście wykorzystywać oprogramowanie darmowe, które należy na serwerze zainstalować. W zależności od tego, jakich funkcjonalności potrzebujemy, często występuje potrzeba zakupienia dodatkowego oprogramowania oraz licencji.

    Tak. Niektóre modele macierzy dyskowych nie wymagają zastosowania switcha sieciowego do podłączenia z serwerami. Są to na przykład niektóre modele marki NetApp.

    Nie. Jeśli serwer będzie pełnił wyłącznie rolę wirtualizatora, nie ma potrzeby instalowania w nim dysków twardych. Nowoczesne rozwiązania pozwalają wtedy na zastosowanie specjalnych modułów z kartami pamięci flash, na których instalowane jest wyłącznie podstawowe potrzebne oprogramowanie.

    Sprzęt dobieramy tak, aby był przygotowany na rozbudowę w przyszłości. Serwery można rozbudowywać po zakupie w dodatkową pamięć, dyski, karty sieciowe, a niekiedy i kolejne procesory, jeśli zastosowana płyta główna pozwala na obługę kilku.

    Zwykle podstawowa gwarancja na sprzęt to 3 lata z dostawą części zamiennej na następny dzień roboczy. Długość i poziom wsparcia może zostać rozszerzony, przykładowo do 5 lat z czterogodzinnym czasem reakcji i wizytą inżyniera na miejscu.

    Serwery obsługują zwykle dyski SSD, SAS, oraz NL-SAS. Wsparcie dla poszczególnych typów jest zwykle związane z zastosowanymi w serwerze zatokami na dyski.

    Najpopularniejszym połączeniem jest łącze FC lub iSCSI. Pozwalają one na szybki transfer danych. Różnorodność dostępnych na rynku kart sieciowych pozwala jednak na dobranie odpowiednich portów, nawet dla urządzeń, które nie są już wspierane.

    Nie. Serwery występują w obudowach RACK, Tower oraz Desktop. Co za tym idzie, nie wszystkie muszą być montowane w szafach RACK. Serwer jest zwykle jednak urządzeniem, które odpowiada za działanie wielu ważnych systemów, dlatego warto zabezpieczyć go przez przypadkowymi ingerencjami z zewnątrz.


    Napisz do nas
    Zdjęcie